Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik

Her firmanın ya da kuruluşun mutlaka bir kurumsal kimliği vardır. Aslında bu zorunlu bir gereçtir. Kurumsal kimlik, bir firmayı benzer firmalardan ayıran en önemli unsurların başında gelmektedir. Bu nedenle neredeyse tüm özel veya kamu kuruluşlarının ve bu kurumların altında çalışan firmaların kemlikleri vardır. Genellikle büyük kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır.

Normal küçük kuruluşlar veya esnaflar önceden pek fazla kimlik kullanamazlardı. Ancak ticaret alanında k popülerliği artmasından dolayı artık küçük işletmeler dahi kimlik kullanır hale gelmişlerdir. Türkiye’de yaklaşık olarak 2 milyondan fazla büyük ve küçük işletme yani kuruluş bulunmaktadır. Yapılan araştırmaya göre bu kuruluşların yüzde 80’i kurumsal kimliğe sahip işletmelerdir.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Genel olarak kurumsal kimliğin tanımı şu şekildedir; bir şirketin prensiplerini, duruşunu ve saygınlığını ifade etmek için kullanılan kimliğe kurumsal kimlik denilmektedir. Dolayısıyla bu olgu, bir firmanın aslında görülmeyen tarafını ifade etmek için kullanılır. Bir araştırma yapılması veya kurum hakkında bilgi almak için oldukça ihtiyaç duyulan bir kavramdır. Özellikle kurum ve kuruluşların kendi markalarını ön plana çıkarabilmekleri noktasında kurumsal kimliğin son derece etkili olduğunu ifade etmek de mümkündür.

Kurumsal kimliğin birçok çeşidi olmasına karşın aynı zamanda kuruluşun birçok öğesi adı altında da yapılabilmektedir. Örneğin şantiye, bina ya da ofis hizmetleri yapan bir firma tüm bu hizmetlerin adı altında tek bir kimlik oluşturabilir. Ayrıca tüm hizmetleri ayrı ayrı ele alarak farklı üç kimlikte oluşturabilmektedir. Genellikle ülkemize ki kurumlar verdiği her hizmet için ayrı bir kimlik oluşturmaktadırlar. Kurumsak kimlik çalışmalarının başarılı bir şekilde ortaya konulması, firmaların çok daha dinamik bir yapıya sahip olmalarını mümkün kılmaktadır.

Brand Managment

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Nerdeyse tüm kuruluşların yaptığı kurumsal kimlik hem kurumun hem de kurumların müşterileri için oldukça önemlidir. En önemli noktası ise bu kimlik sayesinde daha akılda kalıcı ve dolayıysa doğal reklam yapabilme özelliğinin olmasıdır. Ayıca firmaların, saygınlık kazanması güven artması içinde oldukça önemlidir. Bu kimlik sayesinde müşteriler, ihtiyacı ola yakın çevrelerine ilk olarak kurumun kimliklerini veririler.

Kurumsal kimlik oluşturmak beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Öncelikle kurumsal kimlik; kurumun adının yayılması sağlanır ve popülaritesi artar. Ayrıca oldukça fazla kullanılmasından dolayı bir kurumsal kimlik sahibi olan firma, kimliği olmayan firmalara göre daha fazla tercih edilmektedir. Bir başka önemi ise kimliklerde mutlaka iletişim numarasının yazmasıdır. Bu sayede firma ile iletişime geçmek isteyenler vakit kaybetmeden hizmet bilgisi alabilmektedir.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

İlk yaygınlaşmaya başladığı zamanlar ilk olarak kartvizit, broşür, zarf gibi kurumsal kimlik bulunmaktaydı. Günümüzde ise bu kimliklerin yanı sıra sertifika, ajanda ve takvim gibi de kurumsal kimlikler bulunmaktadır. Bir kurumsal kimlik çeşidi ne olursa olsun toplamda beş aşamada oluşturulmaktadır. İlk aşama tasarım aşamasıdır. Bu aşamada firma ilk olarak hizmetiyle alakalı bir tasarım seçmelidir. İkinci aşama ise zamanlamadır. Seçilen tasarımın hizmetlerle alakalı olmasıyla beraber günümüze yani çağa ayak uydurması dolayısıyla zamana da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Üçüncü aşama ise sunum aşamasıdır. Bu aşama mutlaka firma yetkilileri tarafından yapılması gereken bir aşamadır. Dördüncü aşama ise düzeleme aşamasıdır. Üçüncü aşamada yapılan sunum ve müşteriler baz alınarak gerekli iyileştirmeler yapılarak sona yaklaşılır. Son aşama olan beşinci aşama ise basım ve yayım aşaması olup bu aşamada kimlikler hedef kitle ile paylaşılır. Görüldüğü üzere kurumsal kimlik oluşturma aşamaları oldukça detay gerektirmektedir. Firmamız bu tür hizmetleri her zaman üst düzeye bir kalitede sunmaktadır.


 

"Firmanız Bizim için çok değerli , Haydi hep beraber senin kurumsal marka patent çalışmanı yapalım"

Profesyonel

Levon Meter

Social Pro

Diğer Servislerimiz
16 Jan, 2020 / Business
İleri Seviye Web Geliştrime
16 Jan, 2020 / Business
SEO
16 Jan, 2020 / Business
Kurumsal Kimlik
16 Jan, 2020 / Business
PR
16 Jan, 2020 / Business
Sosyal Medya
16 Jan, 2020 / Business
Dijital Pazarlama
16 Jan, 2020 / Business
E Ticaret
16 Jan, 2020 / Business
Teknik Destek(İleri Seviye Sistem Kurulumları)

Bize Yaza Bilirsin:

copilot